اختصاصی مملکت آنلاین/
هنوز در شوک سیل هایی بودیم که در اوایل بهار هموطنان را غافلگیر کرده بود که مهمان ناخوانده دیگری بدون دعوت وارد شد . حشراتی که فهمیده بودند بعد از سال ها ایران سیراب شده است پس چرا آنها از این نمد کلاهی ه کوتاهی با خ باشند؟ اما مهمان هم باشد مهمان بی ازار که حد اقل چشم صاحبخانه را در نیاورد!هجوم ملخ ها درد سری دیگری بود که مردم مجبور بودند با ان دست و پنجه نرم کنند اما این همه ملخ کجا بودند که با هم رسیدند و چرا حالا پس از این سیل ویرانگر؟

پروفسور اسماعیل کهرم درمصاحبه کوتاهی در مورد طغیان ملخ ها به خبرنگار سرویس اجتماعی مملکت آنلاین گفت:  اگرچه هجوم این سطح از حمله ملخ‌ها به کشور در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است اما در سنوات گذشته نیز ملخ ها در ایران بخصوص در جنوب کشور وجود داشته اند.ملخ ها حشرات آبزی نیستند بلکه خشکی زی هستند . رفتار این گونه حشرات به صورتی است که ممکن است هر 10 تا 12 سال طغیان داشته باشند و این امر طبیعی است .این حشرات با قدرت بادها حرکت می کنند و از هرچیزی که سر راهشان قرار گرفته تغذیه می نمایند.تخم ریزی آنها لابه لای سنگ ها یا روی شاخه است و پس از تخم ریزی می میرند و بارندگی‌های اخیر باعث شد که ایران شرایط مساعدی برای حضور ملخ‌ها داشته و آن‌ها با توجه به این که غذای مورد نیاز خود را در ایران یافتند به کشور حمله‌ور شوند.

مشاور سابق رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد کنترل و مبارزه با این حشرات گفت: من برای مبارزه با این حشرات به هیچ وجه موافق استفاده از سموم شیمیایی نیستم زیرا دفع فاسد به افسد عاقلانه نیست و نباید برای خاطر اینکه ملخ را دفع کنیم سم را به محیط زیست وارد کنیم زیرا اثرات سم باقی می ماند اما ملخ ها بعد از مدت کوتاهی می میرند انتخاب راه صحیح مبارزه و کنترل با آفات طبیعی را باید طوری برنامه ریی کنیم که به محیط زیست اسیب وارد نشود.

رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان چهار محال و بختیاری در مورد طغیان ملخ ها به خبرنگار سرویس اجتماعی روزنامه ایران مملکت در این خصوص گفت: نخستین مهاجرت ملخ های صحرایی در سال 1342  اتفاق افتاد  ملخ ماده ،که زندگی کوتاه 3 تا 5 ماه را دارد بین ۲ تا ۵ بار تخم ریزی می‌کند؛ در نتیجه هر ملخ بصورت بالقوه قادر به تولید بیش از هزار حشره دیگر است. این تخم ممکن است  سال‌ها در زمین بماند و هنگامی که شرایط محیطی مرطوب باشد، به شفیره تبدیل ‌شود.

آرزو بنی هاشمی با اشاره به اینکه ملخ ها دارای گونه های مختلفی هستند گفت: ملخ مراکشی،ایتالیایی،شکم بادمجونی از انواع مهم این حشرات هستند که هر کدام بسته به اینکه  خاستگاهش کجا بوده و کجا نامگذاری شده است تقسیم بندی شده اند .هر کدام از این گروه ها  سیکل زندگی خاص خود را دارند تنهادو گونه ملخ مراکشی و صحرایی(دریایی) در فاز مهاجری می توانند خسارت شدیدی را وارد نمایند زیرا به صورت توده ای مهاجرت می کنند واز هر چیزی که سر راهشان باشد تغذیه می کنند حالا چرا به آن ملخ صحرایی می گویند برای این است که خاستگاهشان صحرا های افریقایی است و این ملخ ها درعربستان به صورت ساکن و ثابت زندگی می کنند.

وی ادامه داد: از جمله فرضیه هایی که علت رفتن این ملخ ها به فاز مهاجری را بیان می کند تغذیه ، آب و هوا و حتی مباحث استرسی است که در گونه های جانوری و بالاخص حشرات مورد مطالعه قرار می گیرد این ها  از دلایل مهاجرت حشرات برای حفظ بقایشان است.

بنی هاشمی با تاکید بر اینکه  از قدیم هم ملخ ها در جنوب کشور در استان های سیستان و بلوچستان،بندر عباس و مناطق جنوبی وجود داشته اند بیان کرد: تنها اختلاف حضور فعلی ملخ ها با قدیم این است که اما اکنون در فاز طغیانی قرار گرفته اند. منابع طبیعی  برای کنترل این حشرات از سموم استفاده نمی کند ولی در این حجم مهاجرت ممکن است موضوع فرق کند.

این کارشناس و گیاه پزشک گفت: با توجه به پوره ها و حشرات بالغی که در این طغیان وجود دارد استفاده از سموم برای مبارزه براساس سن ملخ انتخاب می شود معمولا در زمانی که ملخ پوره است از سم  مالاکیون استفاده می شود اما در سطوح وسیع تر وآلودگی  بیشتر سم هایی مثل فنيتروتيون،  مورد استفاده قرار می گیرد. سایر کشورهای دنیا برای مبارزه با اینگونه حشرات از روش های بیولوژیکی استفاده می کنند یعنی استفاده از نوعی قارچ یا باکتری که خودشان بیماری زا هستند اما روش های مبارزه مکانیکی که به آن توصیه بیشتری می شود جمع آوری پوره و خود ملخ است که من شنیدم چند تا از استان ها این کار را در دستور کار خود قرار داده اند.

وی با اشاره به راه های دیگر کنترل ملخ های مهاجه بیان کرد: حفر کانال یا چاله هایی که هنگام حرکت پوره ها در این گودال ها  سقوط و گرفتار شوند تا نتوانند حرکت کنند یکی دیگر از راه های مبارزه و کنترل این حشرات است . جمع آوری تخم ها گرچه سخت است اما راه حل دیگری برای مبارزه و کنترل با این حشرات مهاجم است. وی افزود:  بهر حال لازم است که ملخ ها کنترل شوند بیشترین وظیفه برای کنترل افت و ملخ به دلیل اینکه در زمره آفات عمومی محسوب می شوند بر عهده  سازمان جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات در سطح استان ها است .

ارتباط با سیل

شرایط آب و هوایی برای جذب حشرات بسیار موثر است وقتی شرایط هوایی معتدل و بارندگی هم زیاد می شود باعث ترغیب حشرات به مهاجرت می شود . امسال بالا رفتن رطوبت با بارندگی های پیش آمده باعث شد که حشرات هم بروز پیدا کنند وقتی شرایط آب و هوایی مهیا  باشد(مرطوب نه خشک ) وحشرات نیز در فازهای انفرادی(اولیه )قرار داشته باشندپوره هایشان در سیکل زندگی 45 تا 60 ظاهر می شود اما وقتی احساس کنند شرایط ،شرایط خوبی نیست و مثلا خشکی است دور تخم های شان موادی قرار می دهند تا در شرایط مناسب رشد پیدا کنند در این شرایط می ماند تا دما و رطوبت مناسب شود.

وی در پایان توصیه کرد مردم برای همکاری با سازمان ها و نهاد های دست اندر کار، در هر مكانی ملخ بالغ و یا پوره‌های این ملخ‌ها را مشاهده كردند به مركز جهاد كشاورزی اطلاع دهند تا نیروهای این سازمان در صورت نیاز به ردیابی و مبارزه این كار را انجام دهند. 

خبرنگار: اکرم جدیدی ممتاز

Template Design:Dima Group